FELSEFE SANAT BEDEN BİLİNÇ ÖZNE DUYGU FİZİK SPiNOZA DELEUZE NiETZSCHE İst Cumhur KOCALAR

29 Haziran 2009 Pazartesi

İletişim özgürlüğü ve savunma hakkı, Sansür

Haber

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/Default.aspx?aType=SonDakika&ArticleID=1111969&Date=29.6.2009

EMO: 6 ayda 2 bin 600 site engellendi

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şubesi, Telekomünikasyon İdaresi Başkanlığı İnternet Dairesi tarafından 2009 yılının ilk 6 ayında engellenen internet sitesi sayısının 2 bin 601 olduğunu, bu engellemelerin sadece 475’inin yargı kararına dayanarak yapıldığını bildirdi.
EMO Ankara Şubeden yapılan açıklamada, "Yargı kararını beklemeden atılan imzalar göstermektedir ki, birileri bizi sadece gözetlemiyor, aynı zamanda engelliyor. Ülkemiz insanlarının büyük bir bölümünün iletişim faaliyetleri ve bilgi aramada kullandığı internet sitelerinin siyasi iktidarın atadığı kişiler tarafından resen kapatılması, iletişim özgürlüğünün engellenmesinin yanı sıra insanların ifade özgürlüğünün de kısıtlanmasından başka bir şey değildir" denildi.


Açıklamada, şu görüşlere de yer verildi:
"Siyasal iktidarlarca atanan bürokratlar, kendi ideolojik ve duygusal değerlendirmelerinden referansla kimseye savunma hakkı tanımaksızın, internette neyin olup olamayacağına hükmetmektedirler. Yani biz internet kullanıcıları aslında yasaklanmayan sitelerde dolaşırken, sandığımızın aksine Anayasal hakkımızdan değil, siyasal iktidarın lütfundan istifade etmekteyiz.
Günümüz insanının hava ve su kadar doğal ihtiyacı olan iletişim özgürlüğünün önündeki bütün engeller, antidemokratik ve çağdışı yasalar, yasaklamalar kaldırılmalıdır."

Diğer:

http://bianet.org/bianet/azinliklar/105331-turkiyenin-anadilleri


Hiç yorum yok: